zahrada jaro 2017

Zahrada a lá Provence – jaro 2017

A bylo jaro! Sčítám ztráty po tuhé zimě. Až na jednu levanduli, jednu perovskii, tři astilbe rostliny zasazené na podzim přežily ve zdraví. Lehce omrzly růže a cesmíny, ale bez problémů obrážejí. Hlavně proto že jsem je na zimu nepřikryl. Pokračuje dobudovávání nedodělků, lakování a usazování oblouků na pnoucí růže. Trávní koberec, který přes zimu vylínal postupně zarůstá. Hnojit, sekat a zalévat a to všechno provádějte sto let pokud chcete mít anglický trávník jak radí staří zahradníci! Pozor na levnou kůru v akci. Bývá obvykle plesnivá. Pokud chcete osázet květináče (vybral jsem si afrikány a cinie) tak zapomeňte na vysévání a kupte si sazenice.

Prozatímní zkušenosti s rostlinami a zvoleným řešením:

  1. Štěrková zahrada se osvědčila – 98% řešení problému sekání trávy a plevele! Musíte si zvyknout že chůze po štěrku je příjemná jako by jste hráli plážový volejbal v holinkách :-). Chce to důsledné přezouvání venku jinak si štěrk nosíte do chaty. Ale dá se na to zvyknout.
  2. Zcela bezúdržbové rostliny: Kostřava sivá, svantolina, zimolez fialový (kloboukatý), břečťan, levandule, rožec plstnatý, čistec vlnatý, mavuň, juka vláknitá. O ty se nestaráte vůbec. Nemusíte zalévat, stříhat, ošetřovat. Roste a šíří se to samo. Osazovat co nejvíce.
  3. Bezproblémové rostliny: Ozdobnice čínská, jalovce Blue Arow a hlavně viržinský Skyrocket, hlohyně šarlatová, borovice watereri, hosty. V prvních letech je občas zalejte. Žádní škůdci, vydrží občasné sucho.
  4. Rostliny vyžadující údržbu: Trávník, růže, thůje Brabant, astilbe, komule davidova, černý bez Black beauty, modré cesmíny. Zalévat, hnojit, starat se. Thůje neustále zalévat jinak žloutnou. Růže koncem května navštívili housenky a mšice. Stříkat každých 10 dní. Po zkušenostech pokud chcete mít nízkoúdržbovou zahradu rostliny této skupiny sázet pokud není zbytí a nenajdete za ně plnohodnotnou náhradu.

Fotogalerie zahrada jaro 2017:

 

 

 

 

Posted in Keře, Rostliny, Růže, Stromy, Trvalky, Údržba zahrady, Zahrada, Živý plot and tagged , .