Pnoucí růže Aloha Kordes na oblouku - Zahrada Provence

Zahrada a lá Provence – po 3 letech od založení

Zahrada Provence je tři roky po založení plně vzrostlá. Thuje Brabant mají 3 m. Aby byly pěkně husté a souměrné je potřeba jim nové výhony zkrátit o 20 cm. Hlohyně šarlatová dorostla na požadovanou výšku 2 m a začíná vytvářet neprůhledný živý neopadavý plot.

Prozatímní zkušenosti s rostlinami a zvoleným řešením:

  1. Štěrková zahrada se osvědčila – snadné pletí náletového plevele vyžaduje tak 1x za 2 měsíce.
  2. Zcela bezúdržbové rostliny: Kostřava sivá, svantolina, zimolez fialový (kloboukatý), břečťan, levandule, rožec plstnatý, čistec vlnatý, mavuň, juka vláknitá. O ty se nestaráte vůbec. Nemusíte zalévat, stříhat, ošetřovat. Roste a šíří se to samo. Osazovat co nejvíce.
  3. Bezproblémové rostliny: Ozdobnice čínská, jalovce Blue Arow a hlavně viržinský Skyrocket, hlohyně šarlatová, borovice watereri, hosty, komule davidova. V prvních letech je občas zalejte. Žádní škůdci, vydrží občasné sucho.
  4. Rostliny vyžadující údržbu: Trávník, růže, thůje Brabant, komule davidova, černý bez Black beauty, modré cesmíny. Zalévat, hnojit, starat se. Thůje na jaře zalévat aby jste je zbavily hnědého jehličí po zimě. Růže New Dawn – protože je to stará odrůda je třeba preventivně stříkat proti rzi a černé skvrnitosti. Po zkušenostech pokud chcete mít nízkoúdržbovou zahradu rostliny této skupiny sázet pokud není zbytí a nenajdete za ně plnohodnotnou náhradu.
  5. Rostliny které se neosvědčily (zahynuly) – přestože vám budou v zahradních centrech tvrdit, že jsou rosliny přizpůsobené našim podmínkám není tomu tak. Špatné zkušenosti jsem udělal s rostlinami: Astilbe, Kleopatřina jehla, rudbeckie, perovskie, japonská krvavá tráva, kopretiny. Uvádím, že mám zahradu ve výšce  360 m nad mořem, bramborářská oblast a je to zahrada u chaty kam se jezdí 1x za 14 dní.

Fotogalerie zahrada léto 2019 3 roky od založení:

Posted in Keře, Rostliny, Růže, Stromy, Styl Provence, Styl Provence, Trvalky, Údržba zahrady, Zahrada, Zahradní dekorace, Zahradní nábytek, Živý plot and tagged , .