knihy

Doporučená literatura pro zahradní architekty samouky

Úvod

Zahradní architektura – knihy a odborná literatura. Následující knihy jsem přečetl a mohu je doporučit. Na trhu jsou tuny knih o zahradní architektuře, ale jen některé jsou přehledné, srozumitelné a obsahují informace které potřebujete. Protože jsem si tím martýriem s hledáním vhodné literatury již prošel, mohu vám s klidným svědomím doporučit následující tituly. Některé jsou starší a neseženete je na trhu, ale v knihovnách jsou běžně k dispozici. Protože bydlím nedaleko hlavního města jezdil jsem pro ně do Městské knihovny Praha. Pokud žijete na malém městě existuje meziknihovní výpůjční služba.

Z vlastní zkušenosti vám doporučuji objemnější knihy protože na více stranách může autor jít více do hloubky. Dále bych knihy rozdělil na tituly popisující postup návrhu zahrady a knihy katalogy rostlin. Obojí má svůj význam. Musíte znát postup návrhu a musíte se seznámit s vlastnostmi rostlin které chcete sázet aby jste posoudili zda jsou pro vaše zahradní podmínky hodné. Někteří zahradní architekti mají mimo své odbornosti dar srozumitelného písemného projevu a dobře se čtou. Jsou to HESSAYON, David Gerald, John Brookes a WAECHTER, Dorothée.

 

Zahradní architektura – seznam populárních knih o návrhu a údržbě zahrad

AutorTitul
HESSAYON, David GeraldSnadná péče o zahradu
Baroš Adam, Martinek JiříTrvalkové výsadby s vyšším stupněm autoregulace a extenzivní údržbou
WAECHTER, DorothéeKrásná zahrada bez čekání
Kolektiv britských autorůEncyklopedie zahradního designu
GUT, DaliborJak založit zahradu
FINGER, JiříZakládáme zahradu
BROOKES, JohnMistrovský kurz zahradní architektury
PASEČNÝ, PetrJehličnany pro zahrady a skalky
Svaz školkařů České republikySeznam doporučených odrůd rostlin

Další informace o návrhu zahrad můžete najít v mém seriálu o návrhu zahrad na těchto stránkách zde Seriál návrh zahrady 1. díl.

Jmenuji se Jiří a žiji ve Středních Čechách. Jsem emeritní fotograf a webdesigner. K zahradní architektuře jsem se dostal v roce 2016 a zcela jsem jí propadl. Mám rád detektivky Jeffreyho Deavera a irskou whiskey.

Posted in Formální styl, Keře, Návrh zahrady, Realizace zahrady, Rostliny, Růže, Stromy, Styl Provence, Trvalky, Údržba zahrady, Zahrada, Zahradní dekorace, Zahradní styly, Živý plot and tagged .